Trening Uważności – Monika Kaleta

Ukryte wyobrażenia – pułapka w medytacji

“Kiedy medytujemy nieuchronnie robimy założenia odnośnie tego, co powinniśmy być w stanie zrobić. Jedno założenie które możemy robić to to, że powinniśmy być w stanie oczyścić umysł dlatego że przeczytaliśmy tę koszmarną frazę w książkach. Zakładamy również, że będziemy w stanie pozbyć się naszych myśli i negatywnych stanów umysłu dlatego, że również czytaliśmy o tym w książkach. Wierzymy więc, że kiedy siadamy, aby medytować powinniśmy jakoś być w stanie przełączyć umysł na inną rzeczywistość. Jeśli to się nie dzieje, czujemy że coś poszło źle. Nie uwierzylibyście, ile razy powtarzałem grupom ludzi: kiedy medytujecie nie próbujcie oczyścić umysłu, nie próbujcie zatrzymać myśli, nie próbujcie pozbyć się emocji i w ciągu dziesięciu minut od pierwszego ćwiczenia ktoś powie: kiedy zacząłem medytować, nie mogłem pozbyć się tych myśli, które ciągle do mnie powracały.

Kiedy jesteśmy zamknięci w naszych wyobrażeniach nie słyszymy i nie widzimy. Informacja odbija się i idzie w cyberprzestrzeń i nigdy nie powraca! Nie jest w stanie spenetrować założeń. Musimy poznać jakie założenia robimy dlatego, że one powodują, że stajemy się zupełnie głusi i ślepi”.

Cytat pochodzi z książki “Diamond Mind. A Psychology of Meditaion”, autor Rob Nairn. Tłumaczenie moje, podkreślenie moje.

Obrazek: sentidocomun z pixabay

———————————————————————————————–

Zapraszam na kursy w Tychach i do zapisania się na moją listę mailingową.

8-tygodniowe kursy mindfulness

Kalendarz wydarzeń w Tychach

Facebook
RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial