Trening Uważności – Monika Kaleta

Co to jest Mindfulness

id-10097479„Zauważanie co się dzieje, w momencie kiedy to się dzieje, bez preferencji” – to tylko jedna z wielu definicji tej praktyki. Czyli zwracanie uwagi na to co się dzieje w chwili obecnej, celowo i bez osądzania.

Kierowanie uwagi – wszyscy to umiemy robić, prawda? Tak, ale niestety częściej działamy na naszym autopilocie. Myśli skaczą jak małpy z drzewa na drzewo, jedna rodzi drugą w niekończącym się łańcuchu skojarzeń i luźnych powiązań. Kierują nami. Wystarczy posiedzieć w ciszy przez 5 minut i spróbować przez cały ten czas kierować swoją uwagę na oddech, żeby się zorientować, jak szybko się rozpraszamy. I tak często wygląda nasze życie. Dużo tracimy przez naszą nieuwagę – tracimy kontakt z rzeczywistością i żyjemy w swoich głowach planując przyszłość lub rozpamiętując przeszłość, czyli coś czego tak naprawdę nie ma – jednej już a drugiej jeszcze. Tracimy za to chwilę obecną – jedyne co tak naprawdę mamy. Powolutku tracimy więc swoje życie, bo to właśnie z takich chwil się ono składa.

Bez osądzania – to nie znaczy, że nagle nie będziemy mieć osądów, ale że będziemy ich świadomi i nie będziemy siebie z kolei osądzać za to, że je mamy. Przestaniemy osądzać nasze „lubię – nie lubię”. Uczymy się dostrzegać rzeczy takimi, jakimi są naprawdę i wychodzić poza nasze historyjki o sobie i o świecie, które zawsze są trochę za ciasne, żeby pomieścić rzeczywistość.

Na czym więc polega praktyka uważności, lub z angielskiego mindfulness? Jest to mówiąc najprościej trening umysłu w postaci ćwiczeń medytacyjnych. Techniki i ćwiczenia same w sobie nie są jednak tak ważne jak nastawienie, z którym się je wykonuje. Nastawienie akceptacji swojego doświadczenia, otwartości, miłującej dobroci, współczucia i odpuszczania.

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial