Trening Uważności – Monika Kaleta

Ciało i samoregulacja

Pierwszy raz od wielu lat zachorowałam na zapalenie oskrzeli. Kiedyś anginy i różnego rodzaju zapalenia gardła i oskrzeli były u mnie na porządku dziennym, wystarczyło, że ktoś przeziębiony spojrzał na mnie, żebym się zaraziła. Przez kilka ostatnich lat pracowałam jednak nad swoją odpornością i wraz z obniżeniem się poziomu stresu praktycznie przestałam się przeziębiać. Zapomniałam już jak to jest… aż do zeszłego tygodnia.

To wydarzenie przypomniało mi jak niesamowite jest ludzkie ciało. Jakie drzemią w nim siły do samoleczenia, jaka inteligencja! Jak nawet w momencie, gdy miałam gorączkę i dusiłam się od kaszlu, zdrowie było w centrum jego zainteresowania. Tak naprawdę te rzeczy się działy, właśnie po to, aby z powrotem doprowadzić mnie do zdrowia. Jedyne moje zadanie w chorobie to nie przeszkadzać naturalnemu procesowi a wspomagać go – odpoczywać, dać sobie przestrzeń i przyzwolenie na przerwę w obowiązkach, adekwatnie wspierać organizm np. przez poproszenie lekarza o poradę.

Wbudowany w nasz organizm jest mechanizm samoleczenia i samoregulacji. Ta zdolność do uzdrawiania siebie jest nam wszystkim wrodzona. Nasz umysł także, tak samo jak nasze ciało, dąży zawsze do zdrowia. Tak jak rana szybciej się goi, gdy nie rozdrapujemy strupka lub szybciej dochodzimy do siebie w czasie przeziębienia, gdy damy sobie czas i przestrzeń, tak samo gdy damy odetchnąć swojej głowie, umysł sam się naturalnie uspokaja. Gdy uspokajamy umysł, dajemy mu szansę rozpocząć proces ukojenia i uzdrowienia. Gdy uczymy się na jakie sposoby przeszkadzamy sobie w tym uspokojeniu (np. ruminacje, wewnętrzna krytyka, osądzanie) mamy wreszcie szansę odpuścić i przestać robić to, co już nam nie służy. Wtedy to, co naturalne dla naszego umysłu – uspokojenie – samo się pojawia, bez wysiłku z naszej strony.

—————————————————————————————————-

Zapraszam na kursy przez internet, na miejscu w Tychach oraz do zapisania się na moją listę mailingową.

8-tygodniowe kursy mindfulness

Kursy indywidualne jeden-na-jeden przez internet

Kalendarz wydarzeń w Tychach

Coaching przez internet

Facebook
RSS

Obrazek: jameswheeler at pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial