Trening Uważności – Monika Kaleta

Żelazny uścisk nawyku

Zaciekawienie swoim doświadczeniem, ciekawość… Kiedy zaczynamy naszą przygodę z mindfulness, to jest jedna z rzeczy, którą w sobie kultywujemy. Taka jest nasza intencja, że wybieramy nowe podejście. Decydujemy, aby przypatrywać się swojemu doświadczeniu tak, jakby to coś co obserwujemy przydarzało nam się po raz pierwszy.

Jest tak wiele codziennych małych sytuacji i wydarzeń, które zupełnie ignorujemy. Tak wiele emocji, których nie zauważamy. Tak wiele smaków, zapachów, odczuć, dźwięków, wrażeń które nam zupełnie umykają. Całe to bogactwo pominięte, bo wydaje się nam, że przecież wiemy jak coś pachnie, smakuje, jak wygląda twarz naszego dziecka, jak oczy kogoś ukochanego…

Wiele nas omija tych zwykłych-niezwykłych wrażeń, które mają tę moc, aby niezwykle ubogacić, urozmaicić nasze życie. Jedyne czego potrzeba to nasza uwaga. Zatrzymać się, popatrzeć na coś tak naprawdę i powoli. Na chwilę zaryzykować, wyjść poza swój nawyk i spojrzeć na swoje doświadczenie z miejsca “nie wiem”. Tak jakbyśmy zobaczyli coś po raz pierwszy w życiu. Dzięki naszej uwadze, uważności na swoje doświadczenie mamy szansę doświadczyć tego, co już “znamy” na zupełnie nowy sposób, być bliżej rzeczywistości i Prawdy jakkolwiek ją pojmujemy i definiujemy.

Praktykując medytację, wprowadzając mindfulness do swojego codziennego życia mamy szansę uwolnić się od żelaznego uścisku naszego nawyku, od tego zblazowanego poczucia, że wszystko już było, wszystko znamy, wiemy i widzieliśmy… Od tego nawyku, który dokłada swoją cegiełkę do faktu, że życie już nas nie cieszy, wieje nudą, jest szaro, smutno, my kręcimy się jak w kołowrotku skreślając tylko dni w kalendarzu; tego nawyku który sprytnie wkłada myśli do naszej głowy, że wszystko kiedyś było lepiej lub dopiero będzie lepiej, jak już osiągniemy to czy tamto.

Nasze intencjonalne zaciekawienie rozpuszcza nawykowe patrzenie, odczuwanie i przeżywanie. Zupełne otwarcie się z ciekawością na swoje doświadczenie, jakiekolwiek by ono nie było, to klucz do wąskiej, ciemnej i ciasnej celi nawyku. Tak, ten klucz posiadamy my sami! Czasami tylko potrzebujemy kilku instrukcji i wsparcia, żebyśmy mogli go użyć.

8-tygodniowe kursy mindfulness

Wprowadzenie do mindfulness – warsztat 30 września w Tychach

Obrazek nextvoyage/ pixabay

Facebook
RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial