Trening Uważności – Monika Kaleta

Twój prawy mózg – wrota do nieba na ziemi

Moje ostatnie odkrycie: wystąpienie dr Jill Bolte Taylor na TED – szczerze polecam! Ma ponad 4,7 mln wyświetleń i nic dziwnego. Dr Taylor jest naukowcem, specjalistką od anatomii mózgu, absolwentką Harvardu. W 1996 roku przeżyła rozległy wylew krwi do lewej półkuli mózgu. W niespełna 4 godziny utraciła zdolność mówienia i rozumienia mowy, czytania i pisania, straciła też pamięć a więc i całą swoją tożsamość. Zajęło jej 8 lat, aby dojść do pełnej sprawności. Zapytano ją kiedyś w jednym z wywiadów, czy chciałaby cofnąć czas i sprawić, żeby ten wylew nigdy się nie zdarzył. Odpowiedziała na to, że “absolutnie nie!” Do czego tak drogocennego zyskała dostęp, że nie chciałaby już tego oddać? Jak my też możemy mieć do tego dostęp? I jak medytacja może w tym pomóc? O tym jest ten wpis.

Podczas wylewu dr Taylor była w stanie obserwować co się z nią dzieje i jako naukowiec uważała to za absolutnie… unikalne i fascynujące! Jej prawa półkula mózgu była całkowicie sprawna więc chociaż nie umiała tego zwerbalizować i nie rozumiała, co mówią ludzie wokół, zyskała bardziej bezpośredni dostęp do innych umiejętności, innych zdolności, za które prawa półkula odpowiada. Do jakich?

“To było piękne, to było piękne!” mówi w swoim wystąpieniu. Co takiego?

Prawa półkula odpowiada za odbiór wrażeń zmysłowych; dla prawej półkuli żaden czas poza chwilą obecną nie istnieje. Ta chwila obecna jest z perspektywy prawego mózgu niesamowitym kolażem smaków, zapachów, emocji i odczuć płynących z ciała. Odpowiada on także za intuicję, empatię, kreatywność a świat widzi jako jedną wielką relację – połączenie wszystkiego ze wszystkim; postrzega duży obraz zamiast szczegółów.

Obie półkule oczywiście współpracują ze sobą we wszystkim co robimy. Tak więc np. lewa półkula odpowiada za rozumienie struktury zdania, znaczenia słów, potrafi złożyć litery w słowo i przypisać mu znaczenie, odczytuje znaczenie w linearny sposób – słowo za słowem, zdanie po zdaniu. W tym samym czasie prawa półkula interpretuje komunikację niewerbalną, wszystkie subtelności w tonie głosu, wyrazie twarzy i języku ciała – patrzy na całościowy obraz komunikatu. Bez niej interpretowalibyśmy wszystko wyłącznie dosłownie i nie bylibyśmy w stanie wyłapać np. żartów i kłamstw.

Dr Taylor pisze, że gdy umilkła jej lewa półkula (brak pamięci i języka) poczuła niesamowity wewnętrzny spokój, radość i jedność ze wszystkim co istnieje. Łał! Brzmi niemalże jak oświecenie! No właśnie… Czy każdy z nas ma do takiego stanu dostęp, ale najlepiej to bez konieczności przejścia przez traumę wylewu? No właśnie ma, i tę wiedzę szerzy obecnie również dr Taylor, tylko jest jeden problem…

W naszym społeczeństwie honorujemy, trenujemy i wysoko cenimy funkcje lewej półkuli mózgu. Cała edukacja jest przede wszystkim na to nakierowana, żeby ją rozwijać. To stwarza oczywiście brak równowagi. Ćwiczenie uważności, medytowanie to są niektóre ze sposobów trenowania i rozwijania prawej półkuli właśnie. To jest naprawdę trening – budujemy nowe połączenia w mózgu, do tego to się sprowadza. Dlaczego więc, żeby nauczyć się np. posługiwać językiem wiemy, że musimy poświęcić na to czas i energię a kiedy mówimy np. o wewnętrznym spokoju, empatii, współczuciu, radości to oczekujemy, że to się stanie jakoś samo z siebie albo ewentualnie po przeczytaniu jakiejś książki? To też jest praca. Praca nad sobą. Trening. Na czym się skupiamy, to wzmacniamy. Nie ma w tym żadnej magii.

Kiedy medytujemy uczymy się jak kierować uwagę – zabierając ją z naszych myśli, tej nieustającej i niedającej spokoju paplaniny w naszej głowie, tego ciągłego gadania do siebie, planowania, analizowania, osądzania, rozpamiętywania, którego przez większość czasu nie jesteśmy nawet świadomi! Uczymy się kierować tę energię na odczucia w ciele, emocje, doznania, doświadczenia zmysłowe – to co nadaje życiu smak, kolor, głębię, co pozwala nam zrozumieć lepiej siebie i innych, zobaczyć sytuacje z szerszej perspektywy, rozwijać w sobie empatię i współczucie. Jaką to robi różnicę? To jest różnica pomiędzy życiem w piekle lub życiem w niebie. Okazuje się, że możemy wybrać.

8-tygodniowe kursy mindfulness

Warsztaty i spotkania w Tychach

Zapraszam do zapisania się na moją listę mailingową.

Obrazek Seanbatty/ pixabay

Facebook
RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial